top of page
Search

Formation World Cup 2024 Entry Lists, Timetables and Adjudicators

The Time has nearly arrived!

2024 Formation World Cup is tomorrow!

Teams from around the country will come together and battle it out to be crowned World Cup Winners!


Watch Live on Dancetvltd.com




2024 FORMATION WORLD CUP

WORLD CUP . 6 & UNDER 4 COUPLE - 2 TEAMS

1. DANCE CRAZY BARBIE LAND

2. LJDC BARBIE & KEN

WORLD CUP 6 & UNDER 6/8 COUPLE - 2 TEAMS

1. KLA GREASE LIGHTNING TEAM

2. LATIN STEPS SING TEAM

WORLD CUP 8 & UNDER 4 COUPLE - 6 TEAMS

1. LJDC SISTER ACT TEAM

2. DANCE CRAZY SPICE UP YOUR LIFE TEAM

3. KLA UNITED FC

4. ART IN MOTION TANGLED

5. KLA LATIN TEAM

6. ART IN MOTION BEAUTY AND THE BEAST

WORLD CUP 8 & UNDER 6/8 COUPLE - 3 TEAMS

1. KLA SOUND OF MUSIC TEAM

2. DANCE CRAZY & JULIET TEAM

3. KLA MATILDA TEAM

WORLD CUP 10 & UNDER 4 COUPLE - 8 TEAMS

1. ART IN MOTION MULAN TEAM

2. LATIN STEPS MAMA MIA TEAM

3. KLA JOURNEY TO ATLANTIS

4. DANCE ENVY GREATEST SHOWMAN TEAM

5. DANCE CRAZY SIX TEAM

6. KLA MOANA TEAM

7. LJDC EVITA

8. DANCE ENVY FIESTA TEAM

WORLD CUP 10 & UNDER 6/8 COUPLE - 5 TEAMS

1. LATIN STEPS CARNIVAL TEAM

2. DANCE ENVY BEST OF BRITISH

3. DANCE CRAZY FAME TEAM

4. KLA FOOTLOOSE TEAM

5. LJDC WORLD TRAVEL TEAM

WORLD CUP JUVENILE 4 COUPLE - 10 TEAMS

1. ZIG ZAG ENCANTO

2. KLA JUVENILE TEAM

3. KLA CATS TEAM

4. DANCE CRAZY JUVENILE TEAM

5. DANCE CRAZY DARK DISNEY TEAM

6. KLA GLADIATOR TEAM

7. LATIN STEPS TRIBAL TEAM

8. LJDC JUVENILE TEAM

9. DANCE CRAZY MENIN BLACK TEAM

10. LJDC THE KING

WORLD CUP JUVENILE 6/8 COUPLE - 6 TEAMS

1. DANCE CRAZY JUVENILE TEAM

2. LJDC PEARL HARBOUR

3. ART IN MOTION SPICE GIRLS

4. KLA ROCK TEAM

5. LATIN STEPS ARABIAN TEAM

6. KLA JUVENILE TEAM

WORLD CUP 14 & UNDER 4 COUPLE - 8 TEAMS

1.

2. DANCE CRAZY BEYONCÉ TEAM

3. LJDC THIS IS IT

4. KLA BOHEMIAN RHAPSODY TEAM

5. ART IN MOTION MOTOWN TEAM

6. KLA THE MATRIX

7. DANCE ENVY SHOWGIRLS TEAM

8. DANCE CRAZY WHITNEY TEAM

WORLD CUP 14 & UNDER 6/8 COUPLE - 5 TEAMS

1. LJDC DIRTY DANCING

2. DANCE ENVY SCI FI TEAM

3. DANCE CRAZY FLASH DANCE

4. KLA MONARCHY TEAM

5. KLA GALACTIC TEAM

WORLD CUP JUNIOR 4 COUPLE - 10 TEAMS

1. KLA JUNIOR TEAM

2. ZIG ZAG DIRTY DANCING TEAM

3. DANCE ENVY SUPER BOWL TEAM

4. ZIG ZAG PUTTING ON THE RITZ TEAM

5. ART IN MOTION JUNIOR TEAM

6. LJDC BRAVEHEART

7. DANCE CRAZY MOULIN ROUGE TEAM

8. DANCE CRAZY DIRTY DANCING TEAM

9. LATIN STEPS ANGEL & DEMONS TEAM

10. KLA I AM WOMAN TEAM

WORLD CUP JUNIOR 6/8 COUPLE - 8 TEAMS

1. KLA ROBIN HOOD TEAM

2. DANCE CRAZY PULP FICTION TEAM

3. DANCE ENVY MOULIN ROUGE TEAM

4. KLA HUNGER GAMES

5. LJDC GLADIATOR

6. ZIG ZAG SCHINDLERS LIST BALLROOM TEAM

7. ART IN MOTION PEAKY BLINDERS

8. LATIN STEPS HUNGER GAMES TEAM

WORLD CUP ADULT 4 COUPLE - 8 TEAMS

1. DANCE ENVY MEN IN BLACK TEAM

2. DANCE CRAZY RHYTHM NATION TEAM

3. LJDC CHER TEAM

4. DANCE CRAZY ARMAGEDON TEAM

5. LATIN STEPS EARTH TEAM

6. LJDC SIMPLY TINA

7. DANCE ENVY PULP FICTION TEAM

8. ART IN MOTION ELVIS TEAM

WORLD CUP ADULT 6/8 COUPLE - 5 TEAMS

1. DANCE CRAZY ADULT TEAM

2. LJDC PRESTIGE

3. LATIN STEPS AFRICA TEAM

4. DANCE ENVY 80s TEAM

5. KLA ADULT TEAM



SATURDAY TIMETABLE

7.45am. DOORS OPEN

8.45am. PARADE OF DANCE SCHOOLS / INTRO JUDGES

9.15am UNDER 14s 4 COUPLE FORMATION WORLD SEMI FINAL

10.10am. UNDER 8s 6/8 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

10.30am. UNDER 14s 4 COUPLE R/S FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

10.50am. JUVENILE 6/8 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

11.300M. UNDER 14s 4 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

           PRIZE PRESENTATION

13.15pm. UNDER 6s 6/8 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

13.30pm. JUNIOR 4 COUPLE FORMATION WORLD CUP SEMI FINAL

14.40pm. UNDER 10s 6/8 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

15.10pm. JUNIOR 4 COUPLE R/S FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

15.40pm. JUNIOR 4 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

16.30pm. ADULT 4 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

PARTY TIME 🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉

         PRIZE PRESENTATION



SUNDAY TIMETABLE

07.45pm. DOORS OPEN

08.45pm. PARADE OF SCHOOLS / INTRO JUDGES

09.15am. JUVENILE 4 COUPLE FORMATION WORLD CUP SEMI FINAL

10.15am. UNDER 14s 6/8 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

10.50am UNDER 8s 4 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

11.20am. JUVENILE 4 COUPLE R/S FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

11.45am. JUVENILE 4 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

PRIZE PRESENTATION

13.15pm UNDER 6s 4 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

13.30pm UNDER 10s 4 COUPLE FORMATION WORLD CUP SEMI FINAL

14.10pm JUNIOR 6/8 COUPLE WORLD CUP SEMI FINAL

15.00pm UNDER 10s 4 COUPLE R/S FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

15.20pm JUNIOR 6/8 COUPLE R/S FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

15.40pm UNDER 10s 4 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

16.10pm. ADULT 6/8 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

16.45pm. JUNIORS 6/8 COUPLE FORMATION WORLD CUP GRAND FINAL

PRIZE PRESENTATION



ADJUDICATORS

GARY FOSTER ( CHAIRMAN)

SATURDAY JUDGES

NIGEL HORROCKS

KRISTINA RIHANOFF

RACHAEL HOLLAND

DAVID MALLABONE

KYLE TAYLOR

STEPHEN ARNOLD

SUNDAY JUDGES

GREG McDONOUGH

ALISA MARGALIS

JOANNE BANHAM

BRUCE LAIT

ALEX PLANT

STEPHANIE TAYLOR


SCRUTINNER

KYLE BLANT HARWOOD

2,218 views0 comments

Commentaires


bottom of page